נוירופידבק

אימון מוח  Neurofeedback
טכנולוגיית נוירופידבק היא שיטת טיפול מודרנית, לא פולשנית ולא תרופתית המאפשרת למטופל ללמד את המוח לפעול באופן אופטימלי ותוך כדי כך, מביא לשיפור הסימפטומים המקשים בחיי היום-יום.

ב-"נאסא", משתמשים בשיטה לשיפור ביצועים. סטודנטים ותלמידים יכולים לשפר זמן ביצוע, ריכוז ומיקוד הקשב – יכולות נוירוקוגניטיביות הדרושות בזמן לימוד אינטנסיבי.

השיטה מבוססת על עיקרון ההתנייה האופרנטית: המטופל צופה בסרט, החיישנים קוראים את פעילות גלי המוח של המטופל בעת הצפיה ומעבירים אותו למחשב לעיבוד נתונים. כאשר הפעילות תקינה, המטופל רואה הסרט באופן חד וברור ורציףמה. כאשר המחשב מזהה פעילות בלתי רצויה, הסרט נראה מטושטש או שהסרט נעצר. זהו הפידבק שהמוח מקבל כדי ללמוד לפעול בצורה מיטבית.

מהו אימון המוח?
המוח הוא המקום שבו הגוף והנפש באים ביחד. בדיוק כפי שאפשר לאמן את הגוף כדי לבנות סיבולת, כוח או גמישות, כך ניתן לאמן גם את המוח. במשך אלפי שנים, אנשים השתמשו במדיטציה ותפילה כדי לשנות את המוח על ידי אימון המוח. ב- 50 השנים האחרונות, טכנולוגיית נוירופידבק הפכה לאופציה אפשרית, מהירה וקלה הרבה יותר: שינוי המוח על ידי אימון המוח באופן ישיר!

כאשר נותנים למוח מידע בזמן אמת על רמות האנרגיה שלו, ניתן ללמד את המוח להירגע או להאיץ את רמת הפעילות המוחית, על מנת לעבוד בצורה חלקה יותר ויעילה יותר. שינויים אלה, באים לידי ביטוי בחיי היומיום. תכנית אימונים בבית או טיפול ביופידבק ונוירופידבק, יכולים לגרום לזה לקרות.

מה קורה במהלך אימון מוח?
ציוד אימון מוח קולט מידע על תפקודי המוח מחיישנים (אוזניות HEG או אלקטרודות) אשר מונחים על הקרקפת או על המצח ושולח מידע זה למחשב.

המטפל מגדיר לתוכנת אימון מוח מהם השינויים הספציפיים הרצויים בהתנהגות המוח של המטופל הספציפי. המטפל מגדיר מטרות ומספק למטופל משוב חוזר כגון מוסיקה, וידאו, משחקים או סרט המתחיל או נפסק בהתאם להשגת המטרות המוגדרות. אימון מוח אינו מלמד טריקים או טכניקות. המוח משנה את עצמו. המטופל אינו צריך "לחשוב על", או "לנסות". המוח מקבל את המשוב ונע לכיוון הרצוי.

מה אני יכול לשנות ?
יש שני סוגים שונים של אימון נוירופידבק באזורים שונים של המוח, אשר יכולים לעזור:
חיזוק תשומת לב, התמקדות, למידה, זיכרון, יצירתיות ואינטואיציה;
השגת שליטה גדולה יותר על התנהגות, רגשות ומחשבות מתרוצצות;
הארה ויצוב מצב הרוח והתמודדות עם חוויות טראומטיות מהעבר;
שיפור שינה, תיאבון ופונקציות פיזיות אחרות;
התגברות על כאב ועייפות כרונית;
שיקום פגיעות ראש, התקפים אפילפטיים, מיגרנות ומעי רגיז;
שיפור היכולת להישאר ב"האזור הביצועים המקסימליים" של המטופל.
ישנן שתי טכנולוגיות אימון מוח עיקריות מומלצות – טכנולוגיית ה-HEG וטכלנולוגיית ה-EEG . ניתן להשתמש בכל אחת מהטכנולגיות לבדה, אולם תוכניות אימון יכולות לשלב גם את שתי השיטות.

HEG: HemoEncephalography
קליפת המוח הקדם חזיתית (PFC – Prefrontal Cortex), השוכב מאחורי המצח, הינו המנכ"ל המרכזי של המוח, השולט בתשומת לב ובולם הסחות דעת. ה-PFC משלב זרימה מתמדת של גירוי חושי, רגשי וזיכרון ומחליט מה זה אומר ומה לעשות בקשר לזה.
הוא מווסת דחפים פיזיים, מילוליים ורגשיים יוצאים.
הוא מווסת את מצב הרוח.
מפתח לזיכרון עבודה.
זהו המרכז למוטיבציה, תכנון וארגון.
HEG    מודד שינויים ברמות פעילות המטבולית ב-  PFC. תוך כדי עליה של קריאות HEG במהלך הפגישה הטיפולית, PFC מופעל על ידי הגדלת אספקת דם ורמות חמצן בדם לאותו אזור. לנוירונים העמוסים ביותר במוח יש יותר חמצן וגלוקוז מהדרוש להם כדי לעבוד. כשמערכת ההפצה משתפרת, למתאמן יש יכולת טובה יותר לשלוט בפונקציות בכירות לתקופות זמן ארוכות יותר. כבר ידוע כי אימון לצורך שיפור התפקוד אירובי במערכת  קרדיו-פולמונרית של המטופל, אינו אומר שהמתאמן מחוייב לרוץ כל הזמן. באופן דומה, באמצעות אימון HEG ניתן לשפר את תפקוד PFC לתקופות ארוכות יותר, אך עדיין לשבת בשקט ולהירגע כאשר המתאמן מעוניין בכך. עבודה עם  HEGאינה דורשת מיפוי מוח. זמן אימון הוא שעה או שעתיים בשבוע – קל ומהיר ללמידה.

EEG: ElectroEncephaloGraphy
כמו הלב, המוח פועל עם פולסים קצביים של חשמל. לכל רמת אנרגייה יש יתרונות וחסרונות:

פולסים איטיים (יצירתי / אינטואיטיבי) – המטופל חושב או חולם בתוך הראש שלו ולא מקושר עם סביבתו. החשיבה היא באמצעות תמונות ולא באמצעות מילים, עם נטיה לקפוץ לתשובות מבלי לעבור דרך שלבי ביניים.
מטופל התקוע כאן (עודף של גלים איטיים במפת המוח) – יכול להעיד על בעיות קשב, למידה או דיכאון.

פולסים מהירים (לוגי / רציונלי) – אופייניים לחשיבה עם מילים ושימוש בצעדים ורצפים. המיקוד יכול להיות פנימי או חיצוני.
מטופל התקוע כאן (עודף של גלים מהירים במפת המוח) – עשוי להיות אובססיבי, קומפולסיבי, חרדתי או בעל התמכרות (ניקוטין, אלכוהול).

פולסים בינוניים – אלו הם מצבים של מודעות טהורה. הם כוללים מצב שיא בספורט או בביצועים, היכולת לעשות דברים בטייס אוטומטי, שקט נפשי, הרפיה פיזית ונוכחות עכשווית.
מטופל התקוע כאן (עודף גלים בינוניים במפת המוח) – יתכן שנוטה להיסחף במשימות, ללא מוטיבציה.

באופן אידאלי אנחנו רוצים שהמוח שלנו יהיה מסוגל לעבור מגלים איטיים לגלים מהירים בצורה חלקה ובקלות ולהשאר במצב הדרוש כמה זמן שנרצה. רובנו פיתחנו "הרגלי אנרגיה", נתקעים במהירות מסוימת וחיים עם החוזק המגבלות שלהן.
EEG  מודד דפוסים חשמליים במוח ויכול להדריך אותו לדפוסים יותר פונקציונליים. על ידי שינוי דפוסים וקישוריות, אימון EEG יכול להרגיע מוח אשר מתרגש יתר על המידה, להפעיל מוח עצלן ולשפר את התקשורת.