סוגי הפרעות קשב וריכוז

סוגי הפרעות קשב וריכוז

   בהתבסס על מחקר של דימויי המוח מסוג SPECT,  ד"ר . דניאל  אמן מזהה ומתאר 7 סוגים של הפרעות קשב וריכוז – נכון, 7 ולא  2 כפי שמאמינים כיום. הבנת המורכבות מגוונות של כל אחד מהסוגים של הפרעות קשב וריכוז מאפשרת לנו להתייחס לכולם בצורה יעילה יותר, תוך סיוע לאנשים שאחרת היינו מתעלמים מהם.

סוג 1 : הפרעות קשב וריכוז הקלסית – עם היפראקטיביות

 תסמינים:

תסמיני ADD עיקריים (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת היפראקטיביות, חוסר מנוחה, ואימפולסיביות.

ממצאי SPECT נפוצים: בדרך כלל עם ניסיון להתרכז, הפעילות בקליפת המוח הקדם חזיתית ופעילות המוח הקטן יורדת .

סוג 2 : הפרעות קשב וריכוז בעיקר עם חוסר קשב ללא היפראקטיביות

תסמינים:

סימפטומים עיקריים ADD (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת אנרגיה ומוטיבציה נמוכה, חולם בהקיץ ומופנם. סוג 2 נוטה להיות מאובחן מאוחר יותר מאשר סוג 1, אם בכלל. הוא שכיח יותר אצל בנות. אלה הם ילדים ומבוגרים שקטים, לעתים קרובות מוגדרים כ "עצלן", "חסר מוטיבציה", או "לא כל כך חכם".

 ממצאי SPECT נפוצים: עם ניסיון להתרכז, הפעילות בקליפת המוח הקדם חזיתית ופעילות המוח הקטן יורדת . קשה לראות ההבדלים בין שני הסוגים השונים של ההפרעה במוח.

סוג 3 : הפרעות קשב וריכוז עם מיקוד יתר

תסמינים:

סימפטומים עיקריים ADD (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת חוסר גמישות קוגניטיבית, קושי להסיט את תשומת הלב ממשימה למשימה, תקועים במחשבות או התנהגויות שליליות, דאגנות יתר, מחזיקי טינה, כוחניים, מתנגדים  ונלחמים עם הצורך בשגרה. לעתים קרובות יש להם במשפחות עם בעיות התמכרות או נטיות כפייתיות.

ממצאי SPECT נפוצים: פעילות גבוהה בדרך כלל gyrus cingulate בתוספת ירידה בפעילות בקליפת המוח הקדם חזיתית עם ניסיון להתרכז.

סוג 4 : הפרעות קשב וריכוז של האונה הטמפורלית

 תסמינים:

סימפטומים עיקריים ADD (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת פתיל קצר, מפרש שלא כהלכה הערות, יש להם תקופות של חרדה, כאבי ראש או כאבי בטן, יכולה להיות היסטוריה של פגיעת הראש, היסטוריה של זעם משפחה, מחשבות אפלות, בעיות זיכרון, ומתאבקים עם הקריאה. תת סוג זה נתפס לעתים קרובות במשפחות עם בעיות למידה או מזג חם.

ממצאי SPECT נפוצים: פעילות בדרך כלל נמוכה של האונה הטמפורלית בתוספת ירידה בפעילות בקליפת המוח הקדם חזיתית עם ניסיון להתרכז.

סוג 5 : הפרעות קשב וריכוז הקשורה למערכת הלימבית

תסמינים:

סימפטומים עיקריים ADD (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת עצב קל כרוני, מחשבות שליליות, אנרגיה נמוכה, הערכה עצמית נמוכה, עצבנות, בידוד חברתי, תיאבון ירוד וקשיי שינה.

ממצאי SPECT נפוצים: בדרך כלל פעילות גבוהה באזור מערכת הלימבית העמוקה בתוספת ירידה בפעילות בקליפת המוח הקדם חזיתית עם ניסיון להתרכז ובמנוחה.

סוג 6 : הפרעות קשב וריכוז "טבעת של אש"

תסמינים:

סימפטומים עיקריים ADD (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת דכדוך, התפרצויות כעס, התנגדות, חוסר גמישות, מחשבות מהירות, דיבור מוגזם, ורגיש מאוד לצלילים ואורות. ד"ר אמן נתן את השם "טבעת האש" לפי הטבעת האינטנסיבית של פעילות יתר שהוא ראה במוחם של אלה שסובלים מהצורה הזו של ADD.

ממצאי SPECT נפוצים: מעופיין בפעילות מוגברת על פני כל קליפת המוח; עשויה או לא עשויה להיות פעילות נמוכה בקליפת המוח הקדם חזיתית .

סוג 7 : הפרעות קשב וריכוז חרדתית

תסמינים:

סימפטומים עיקריים ADD (טווח קשב קצר, מוסחות, חוסר ארגון) בתוספת חרדה, מתח, עצבנות, נטייה לחזות את הגרוע ביותר, הקפאה במצבי מבחן, ונטייה לחרדה חברתית. אנשים עם סוג זה נוטים לחוות סימפטומים הפיזיים של מתח, כגון כאבי ראש ובעיות במערכת העיכול.

ממצאי SPECT נפוצים: פעילות מוגברת בגרעיני הבסיס במנוחה ובזמן שהאדם מתרכז. ירידה בפעילות בחלק התחתון של קליפת המוח הקדם חזיתית והמוח קטן אילו האדם מתרכז.

ההבנה של הסוג של הפרעת הקשב וריכוז שממנו אתם או הילד שלכם סובלים הוא קריטי לבניית תכנית טיפול יעילה. טיפול בסוגים מסוימים של הפרעות קשב וריכוז עם תרופות סטנדרטיות יכול להחמיר את המצב. מצד שיני, התערבויות מותאמות ספציפיות יכולות לעתים קרובות להוביל לשיפור מהיר ודרמטי של הסבל.